HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS
NEXT EVENT  Friday, May 24
12th Annual USMTS Spring Shootout presented by LT Construction
Results for July 14, 2023

July 14, 2023

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown

KEVKORACING.COM USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (1) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
2. (4) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
3. (5) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
4. (3) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
5. (6) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
6. (2) 99 Bill Engler, Hixten, Wis.

Heat #2:
1. (1) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
2. (4) 18 Michael Hofer, Cochrane, Wis.
3. (3) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
4. (5) 51 Chris Oertel, Marshfield, Wis.
5. (2) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.

Feature:
1. (3) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
2. (4) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
3. (10) 69 Lucas Schott, Chatfield, Minn.
4. (5) 18 Michael Hofer, Cochrane, Wis.
5. (2) 21 Jacob Bleess, Chatfield, Minn.
6. (6) 51W J.T. Wasmund, Pine Island, Minn.
7. (8) 51 Chris Oertel, Marshfield, Wis.
8. (1) 95X Shaun Walski, Rollingstone, Minn.
9. (7) 15 Steve Bangart, Auburndale, Wis.
10. (9) 8J Darran Jonsgaard, Fountain City, Wis.
11. (11) 99 Bill Engler, Hixten, Wis.

CENTERVILLE WELDING & REPAIR USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (4) 23M Matt Jones, Waukon, Iowa
2. (1) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
3. (2) 00 Danny Cole, Lansing, Iowa
4. (3) 00G Joe Brenner, New Berlin, Wis.
5. (5) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.
6. (6) 34JR Shawn Klapps Jr., La Crosse, Wis.

Heat #2:
1. (1) 16 Jake James, Winona, Minn.
2. (3) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn.
3. (5) 14 Brady Williamson, Rushford, Minn.
4. (4) 67X Kyle Falck, Decorah, Iowa
5. (2) 67 Levi Schott, Chatfield, Minn.

Feature:
1. (5) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
2. (2) 00 Danny Cole, Lansing, Iowa
3. (3) 23M Matt Jones, Waukon, Iowa
4. (8) 67X Kyle Falck, Decorah, Iowa
5. (4) 11 Jake Lampert, Caledonia, Minn.
6. (1) 16 Jake James, Winona, Minn.
7. (10) 67 Levi Schott, Chatfield, Minn.
8. (6) 14 Brady Williamson, Rushford, Minn.
9. (7) 00G Joe Brenner, New Berlin, Wis.
10. (11) 34JR Shawn Klapps Jr., La Crosse, Wis.
11. (9) 86 Phil Wernert, Galesville, Wis.

BLACK HORSE BAR & GRILL USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
2. (8) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
3. (7) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
4. (5) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
5. (9) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
6. (6) 07 Logan Alseth, Winona, Minn.
7. (4) 29S Raymond Rehbein, Byron, Minn.
8. (1) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
9. (3) 28T Philip Ihde, Decorah, Iowa

Heat #2:
1. (7) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
2. (1) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
3. (4) 24 Dylan Goettl, Chippewa Falls, Wis.
4. (8) 2C Cole Bennerotte, Byron, Minn.
5. (9) 35 Dennis Dunbar, Winona, Minn.
6. (6) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
7. (2) 96 Isaiah Rowe, Wisconsin Rapids, Wis.
8. (3) 88 Brady Boland, Winona, Minn.
9. (5) 23K Erik Kanz, Winona, Minn.

Heat #3:
1. (3) 54X Jett Sorensen, Rochester, Minn.
2. (8) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
3. (2) 87H Harley Dais, Winona, Minn.
4. (1) 28P James Patzner, Winona, Minn.
5. (7) 97JR Landon Volkman, Rushford, Minn.
6. (4) 5 Trystan Hagen, Winona, Minn.
7. (6) 42B Kaeden Bronner, Austin, Minn.
8. (5) 88DH Dylan Hutkowski, St. Charles, Minn.
9. (9) 48 Wally Olsen, Galesville, Wis.

Feature:
1. (2) 3A Taylor Ausrud, Hayfield, Minn.
2. (7) 43 Zach Brom, Winona, Minn.
3. (8) 21 Ryan Olson, Strum, Wis.
4. (4) 24 Dylan Goettl, Chippewa Falls, Wis.
5. (12) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
6. (9) 87H Harley Dais, Winona, Minn.
7. (21) 32 Taylor Skauge, Caledonia, Minn.
8. (10) 2 Nathan Butterfield, Galesville, Wis.
9. (5) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
10. (11) 28P James Patzner, Winona, Minn.
11. (14) 35 Dennis Dunbar, Winona, Minn.
12. (23) 28T Philip Ihde, Decorah, Iowa
13. (20) 42B Kaeden Bronner, Austin, Minn.
14. (15) 97JR Landon Volkman, Rushford, Minn.
15. (6) 2C Cole Bennerotte, Byron, Minn.
16. (17) 29 Lilli Reps, Utica, Minn.
17. (19) 29S Raymond Rehbein, Byron, Minn.
18. (16) 07 Logan Alseth, Winona, Minn.
19. (18) 5 Trystan Hagen, Winona, Minn.
20. (24) 48 Wally Olsen, Galesville, Wis.
21. (1) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
22. (13) 54 John Feirn, Colfax, Wis.
23. (3) 54X Jett Sorensen, Rochester, Minn.
24. (22) 88DH Dylan Hutkowski, St. Charles, Minn.
DNS – 96 Isaiah Rowe, Wisconsin Rapids, Wis.
DNS – 88 Brady Boland, Winona, Minn.
DNS – 23K Erik Kanz, Winona, Minn.

HORMAN'S HVAC USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (6) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
2. (1) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
3. (3) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
4. (4) 7D Devin Holthaus, Cresco, Iowa
5. (5) 18 Scott Spilde, Cresco, Iowa
6. (9) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
7. (2) 32J Carter Jonsgaard, Lewiston, Minn.
8. (8) 02F Samuel Fitterer, Lake City, Minn.
9. (7) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.

Heat #2:
1. (5) 11 Seth Scholl, Holmen, Wis.
2. (3) 99 Jeremy Werner, Rollingstone, Minn.
3. (4) 86 Ryan Happel, Holmen, Wis.
4. (7) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
5. (1) 18JR Gavin Bartel, Kasson, Minn.
6. (6) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
7. (8) 22L Hannah Lutz, Winona, Minn.
8. (2) 911 Dakota Koenig, Cochrane, Wis.
DNS – 72K Carter Kmett, Rochester, Minn.

Feature:
1. (1) 7D Devin Holthaus, Cresco, Iowa
2. (5) 38S Nick Schwebach, Fountain, Minn.
3. (8) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
4. (7) 86 Ryan Happel, Holmen, Wis.
5. (10) 18JR Gavin Bartel, Kasson, Minn.
6. (9) 18 Scott Spilde, Cresco, Iowa
7. (2) 71 Jonathan Hansen, Holmen, Wis.
8. (4) 70 Steve Holthaus, Cresco, Iowa
9. (12) 94 Kevin Hager, Kellogg, Minn.
10. (3) 99 Jeremy Werner, Rollingstone, Minn.
11. (17) 7 Steve Dwyer, La Crosse, Wis.
12. (14) 22L Hannah Lutz, Winona, Minn.
13. (15) 02F Samuel Fitterer, Lake City, Minn.
14. (18) 72K Carter Kmett, Rochester, Minn.
15. (13) 32J Carter Jonsgaard, Lewiston, Minn.
16. (6) 11 Seth Scholl, Holmen, Wis.
17. (11) 01 Travis Krause, Buffalo City, Wis.
18. (16) 911 Dakota Koenig, Cochrane, Wis.

BUFFALO SALOON USRA LATE MODELS

Heat #1:
1. (4) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.
2. (2) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
3. (5) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
4. (1) 99 Alex Knutson, Winona, Minn.
5. (6) 95 Eric Thill, Rochester, Minn.
6. (3) 32 Caylee Kjos, Winona, Minn.

Heat #2:
1. (2) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
2. (1) 47 Ryan Olson, Strum, Wis.
3. (3) 39 Matt Platteter, Fountain City, Wis.
4. (4) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
5. (5) 35 Parker Foster, Winona, Minn.

Feature:
1. (2) 47 Ryan Olson, Strum, Wis.
2. (1) 208 Kory Ressie, Alma, Wis.
3. (3) 34 Triton Krause, Fountain City, Wis.
4. (6) 24 Brad Waits, Rochester, Minn.
5. (8) 11 Lance Hofer, Cochrane, Wis.
6. (9) 95 Eric Thill, Rochester, Minn.
7. (7) 99 Alex Knutson, Winona, Minn.
8. (4) 11X Derek Nelson, Buffalo City, Wis.
9. (11) 32 Caylee Kjos, Winona, Minn.
10. (10) 35 Parker Foster, Winona, Minn.
11. (5) 39 Matt Platteter, Fountain City, Wis.

UMSS TRADITIONAL SPRINT CARS

Heat #1:
1. (1) 8 Nick DaRonco, Britt, Minn.
2. (3) 12 Johnny Parsons III, Owatonna, Minn.
3. (8) 54 Cam Schafer, Little Canada, Minn.
4. (5) 99 Bryan Roach, Welch, Minn.
5. (7) 6 Jake Kouba, Farmington, Minn.
6. (6) 11J Jori Hughes, Redondo Beach, Calif.
7. (2) 25A Ashley Williams, Lake Elmo, Minn.
8. (4), 13. Joshua Hulberg, Cannon Falls, Minn.

Heat #2:
1. (3) 10Z Zach Widdes, Rice Lake, Wis.
2. (5) 2C Brad Cunningham, St. Paul Park, Minn.
3. (4) 87 Mike Mueller, Oak Grove, Minn.
4. (6) 7X Dan Atchison, Oak Grove, Minn.
5. (2) 57 Ryan Buck, Columbus, Minn.
6. (7) C4 Carl Wade, Dexter, Minn.
7. (8) 95 Tony Gernert, Luck, Wis.
DNS – (1) 20L Lucas Logue, Rush City, Minn.

Feature:
1. (6) 54 Cam Schafer, Little Canada, Minn.
2. (5) 8 Nick DaRonco, Britt, Minn.
3. (3) 10Z Zach Widdes, Rice Lake, Wis.
4. (9) 6 Jake Kouba, Farmington, Minn.
5. (2) 99 Bryan Roach, Welch, Minn.
6. (1) 2C Brad Cunningham, St. Paul Park, Minn.
7. (8) 87 Mike Mueller, Oak Grove, Minn.
8. (11) 11J Jori Hughes, Redondo Beach, Calif.
9. (4) 7X Dan Atchison, Oak Grove, Minn.
10. (7) 12 Johnny Parsons III, Owatonna, Minn.
11. (10) 57 Ryan Buck, Columbus, Minn.
12. (14), 13. Joshua Hulberg, Cannon Falls, Minn.
13. (13) 25A Ashley Williams, Lake Elmo, Minn.
14. (16) 95 Tony Gernert, Luck, Wis.
15. (12) C4 Carl Wade, Dexter, Minn.
DNS – (15) 20L Lucas Logue, Rush City, Minn.